CHIRP - en to ja translation catalogue (117 entries)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Memories
ja: メモリ

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Loc
ja: 番号

en: Frequency
ja: 周波数

en: Index
ja: インデックス

en: All files
ja: すべてのファイル

en: CHIRP Radio Images
ja: CHIRP Radio イメージ

en: CHIRP Files
ja: CHIRP ファイル

en: CSV Files
ja: CSV ファイル

en: DAT Files
ja: DAT ファイル

en: EVE Files (VX5)
ja: EVE ファイル (VX5)

en: ICF Files
ja: ICF ファイル

en: VX5 Commander Files
ja: VX5 Commander ファイル

en: VX6 Commander Files
ja: VX6 Commander ファイル

en: VX7 Commander Files
ja: VX7 Commander ファイル

en: ICF files cannot be edited, only displayed or imported into another file. Open in read-only mode?
ja: ICF ファイルは表示と他ファイルへのエクスポートのみ行うことができ、編集はできません。読み出し専用モードで開きますか？

en: Note:
ja: 注意:

en: The {vendor} {model} operates in <b>live mode</b>. This means that any changes you make are immediately sent to the radio. Because of this, you cannot perform the <u>Save</u> or <u>Upload</u> operations. If you wish to edit the contents offline, please <u>Export</u> to a CSV file, using the <b>File menu</b>.
ja: {vendor} {model} は<b>ライブモード</b>で動作します。これは、編集した内容を即座に無線機へ反映させることを意味します。よって、<u>保存</u>および<u>アップロード</u>を行うことはできません。オフラインで編集を行いたい場合は、<b>ファイル</b>メニューから CSV ファイルへの<u>エクスポート</u>を利用してください。

en: Don't show this again
ja: 再度表示しない

en: {vendor} {model} image file
ja: {vendor} {model} イメージファイル

en: Import stock configuration {name}
ja: ストック {name} をインポート

en: Open stock configuration {name}
ja: ストック {name} を開く

en: This radio's driver is experimental. Do you want to proceed?
ja: この無線機への対応は実験的なものです。

en: File is modified, save changes before closing?
ja: ファイルは変更されています。閉じる前に保存しますか？

en: Visible columns for {radio}
ja: 表示する項目 ({radio})

en: Reporting is disabled
ja: エラー報告を無効にします

en: The reporting feature of CHIRP is designed to help <u>improve quality</u> by allowing the authors to focus on the radio drivers used most often and errors experienced by the users. The reports contain no identifying information and are used only for statistical purposes by the authors. Your privacy is extremely important, but <u>please consider leaving this feature enabled to help make CHIRP better!</u>
    
    <b>Are you sure you want to disable this feature?</b>
ja: CHIRP のエラー報告機能は、エラーの発生した状況を開発者が知るための手助けを行うものであり、<u>ソフトウェアの品質を改善する</u>目的で用意されています。エラー報告は統計的な目的でのみ使用され、個人を特定するための情報は含まれません。プライバシーは非常に重要ではありますが、<u>CHIRP をより良いものとするために、この機能を有効にしておくことを希望します。</u>
    
    <b>本当にこの機能を無効にしますか？</b>

en: Choose a language or Auto to use the operating system default. You will need to restart the application before the change will take effect
ja: 希望する言語、もしくは OS 側の設定に合わせる場合は Auto を選択してください。アプリケーションの再起動で変更が反映されます。

en: Python Modules
ja: Python モジュール

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: Open stock config
ja: ストックを開く

en: _Recent
ja: 最近使用したファイル(_R)

en: Load Module
ja: モジュールのロード

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Cut
ja: 切り取り(_C)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Move _Up
ja: 上へ(_U)

en: Move Dow_n
ja: 下へ(_N)

en: E_xchange
ja: 交換(_X)

en: P_roperties
ja: プロパティ(_R)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Columns
ja: 項目

en: Change language
ja: 言語設定

en: _Radio
ja: 無線機(_R)

en: Download From Radio
ja: ダウンロード

en: Upload To Radio
ja: アップロード

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Import from data source
ja: データソースからインポート

en: Query data source
ja: データソース問い合わせ

en: CHIRP Native File
ja: CHIRP Native ファイル

en: CSV File
ja: CSV ファイル

en: Import from stock config
ja: ストックをインポート

en: Channel defaults
ja: バンドプラン（地域）設定

en: Help
ja: ヘルプ

en: Get Help Online...
ja: オンラインヘルプを表示

en: Report Statistics
ja: エラー報告を行う

en: Hide Unused Fields
ja: 使わない項目を表示しない

en: Enable Developer Functions
ja: 開発者向け機能を有効にする

en: A new version of CHIRP is available: {ver}.
ja: 新しいバージョンの CHIRP が利用できます: {ver}

en: All
ja: すべて

en: None
ja: なし

en: Inverse
ja: 反転

en: Select
ja: 選択

en: Auto
ja: 自動

en: Reverse
ja: 逆順

en: Adjust New Location
ja: 番号の修正

en: Import From File
ja: ファイルをインポート

en: Comment
ja: コメント

en: Preparing memory list...
ja: メモリの一覧を準備しています

en: Export To File
ja: ファイルをエクスポート

en: DTCS Code
ja: DTCS コード

en: DTCS Rx Code
ja: DTCS 受信コード

en: DTCS Pol
ja: DTCS 極性

en: Offset
ja: オフセット

en: Mode
ja: モード

en: Power
ja: 出力

en: Tune Step
ja: 周波数ステップ

en: Memories must be contiguous
ja: 連続したメモリを指定してください

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Select All
ja: すべて選択

en: Insert row above
ja: 上へ挿入

en: Insert row below
ja: 下へ挿入

en: Delete
ja: 削除

en: this memory
ja: このメモリ

en: these memories
ja: これらのメモリ

en: Move up
ja: 上へ

en: Move down
ja: 下へ

en: Exchange memories
ja: 交換

en: Memory Range:
ja: メモリ範囲:

en: Refresh
ja: 更新

en: Show Empty
ja: 空きメモリも表示

en: Properties
ja: プロパティ

en: Unable to paste {src} memories into {dst} rows. Increase the memory bounds or show empty memories.
ja: 貼り付け先に十分な空きがありません（貼り付け元 {src} 個 / 貼り付け先 {dst} 個）。

en: Overwrite location {number}?
ja: {number} 番に上書きしますか？

en: Pasted memory {number} is not compatible with this radio because:
ja: メモリ {number} に貼り付けようとした内容は、この無線機と互換性がありません:

en: Detect
ja: 自動検出

en: Port
ja: ポート

en: Vendor
ja: メーカー

en: Model
ja: 型番

en: Radio
ja: 無線機

en: An error has occurred
ja: エラーが発生しました

en: Overwrite
ja: 上書き

en: File Exists
ja: ファイルが存在します

en: The file {name} already exists. Do you want to overwrite it?
ja: ファイル {name} は既に存在します。上書きしますか？

en: Band plans define default channel settings for frequencies in a region.  Choose a band plan or None for completely manual channel settings.
ja: 地域に応じたバンドプランを設定してください。手動で設定する場合は None を選択します。

en: No space to insert a row
ja: これ以上挿入できません

en: Moved {count} memories
ja: {count} 個のメモリを移動しました

en: Proceed?
ja: 続けますか？

en: Do not show this next time
ja: 次からは表示しない
