CHIRP - en to it translation catalogue (182 entries)

en: Completed
it: Completato

en: idle
it: pronto

en: Retrieving bank information
it: Recupero informazioni bank

en: Setting name on bank
it: Scrittura nome del bank

en: Name
it: Nome

en: Updating bank index for memory {num}
it: Aggiornamento indice bank per la memoria {num}

en: Updating bank information for memory {num}
it: Aggiornamento informazioni bank per la memoria {num}

en: Getting memory {num}
it: Acquisizione memoria {num}

en: Setting index for memory {num}
it: Scrittura indice per la memoria {num}

en: Getting bank for memory {num}
it: Acquisizione bank per la memoria {num}

en: Loc
it: Pos

en: Frequency
it: Frequenza

en: Index
it: Indice

en: Getting bank information for memory {num}
it: Acquisizione informazioni bank per la memoria {num}

en: Getting bank information
it: Acquisizione informazioni bank

en: An error has occurred
it: Si e' verificato un errore

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: File Exists
it: Il File esiste

en: The file {name} already exists. Do you want to overwrite it?
it: Il file {name} esiste gia. Vuoi sovrascriverlo?

en: Location {number} is already being imported. Choose another value for 'New Location' before selection 'Import'
it: La memoria numero {number} e' gia' stata importata. Scegliere un altro valore per 'Nuova memoria' prima di selezionare 'Importa'

en: Invalid value. Must be an integer.
it: Valore non valido. Deve essere un numero intero

en: Location {number} is already being imported
it: La memoria {number} e' gia' stata importata

en: Updating URCALL list
it: Aggiornamento lista URCALL

en: Updating RPTCALL list
it: Aggiornamento lista RPTCALL

en: Setting memory {number}
it: Scrittura memoria {number}

en: Importing bank information
it: Importazione informazioni bank

en: Error importing memories:
it: Errore di importazione memorie:

en: All
it: Tutto

en: None
it: Nessuno

en: Inverse
it: Inverti

en: Select
it: Seleziona

en: Reverse
it: Rovescia

en: Adjust New Location
it: Cambia nuova posizione

en: Confirm overwrites
it: Conferma sovrascrittura

en: Options
it: Opzioni

en: Cannot be imported because
it: Non si puo' importare perche'

en: Import From File
it: Importa da File

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Comment
it: Commento

en: Location memory will be imported into
it: La memoria verra' importata in

en: Location of memory in the file being imported
it: Posizione della memoria nel file che viene importato

en: Preparing memory list...
it: Preparazione lista memorie...

en: Export To File
it: Esporta in File

en: Export
it: Esporta

en: Untitled
it: Senza Nome

en: CHIRP Radio Images
it: Immagine Radio CHIRP

en: CHIRP Files
it: Files CHIRP

en: CSV Files
it: Files CSV

en: ICF Files
it: Files ICF

en: VX7 Commander Files
it: Files VX7 Commander

en: ICF files cannot be edited, only displayed or imported into another file. Open in read-only mode?
it: I Files ICF non possono essere modificati, solo visualizzati o importati in un altro file. Aprire in sola lettura?

en: There was an error opening {fname}: {error}
it: Errore durante l'apertura di {fname}: {error}

en: {num} errors during open:
it: {num} errori durante l'apertura:

en: The {vendor} {model} operates in <b>live mode</b>. This means that any changes you make are immediately sent to the radio. Because of this, you cannot perform the <u>Save</u> or <u>Upload</u> operations. If you wish to edit the contents offline, please <u>Export</u> to a CSV file, using the <b>File menu</b>.
it: La radio{vendor} {model} opera in <b>live mode</b>. Questo significa che qualsiasi modifica viene immediatamente scritta nella radio. A causa di questo, non puoi utilizzare le funzioni  <u>Salva</u> or <u>Scrivi</u>. Se vuoi modificare le memorie offline, per favore <u>Esporta</u> le memorie in un file CSV, usando il menu <b>File</b>.

en: Don't show this again
it: Non mostrarlo di nuovo

en: {vendor} {model} image file
it: File immagine {vendor} {model}

en: Open recent file {name}
it: Apri file recente {name}

en: Import stock configuration {name}
it: Importazione configurazione stock {name}

en: Open stock configuration {name}
it: Apertura configurazione stock {name}

en: Discard Changes?
it: Scartare le modifiche?

en: File is modified, save changes before closing?
it: Il file e' stato modificato, salvare i cambiamenti prima di chiudere?

en: With significant contributions by:
it: Con il significativo contributo di:

en: Select Columns
it: Seleziona colonne

en: Visible columns for {radio}
it: Colonne visibili per {radio}

en: Reporting is disabled
it: Reporting disattivato

en: The reporting feature of CHIRP is designed to help <u>improve quality</u> by allowing the authors to focus on the radio drivers used most often and errors experienced by the users. The reports contain no identifying information and are used only for statistical purposes by the authors. Your privacy is extremely important, but <u>please consider leaving this feature enabled to help make CHIRP better!</u>
    
    <b>Are you sure you want to disable this feature?</b>
it: La funzione reporting di CHIRP e' fatta per <u>migliorare la qualita'</u> consentendo agli autori di concentrarsi sulle radio piu' utilizzate e sugli errori piu' comuni. I report non contengono informazioni personali e sono utilizzati per soli fini statistici dagli autori. La tua provacy e' molto importante ma <u>per favore considera di lasciare attiva questa opzione per aiutarci a migliorare CHIRP!</u>
    
    <b>Sei sicuro di disabilitare questa opzione?</b>

en: Choose a language or Auto to use the operating system default. You will need to restart the application before the change will take effect
it: Scegli una lingua o usa Auto per utilizzare la lingua del sistema operativo. Devi riavviare l'applicazione per applicare i cambiamenti

en: _File
it: File

en: Open stock config
it: Apri configurazione stock

en: _Recent
it: Recenti

en: _Edit
it: Modifica

en: _Cut
it: Taglia

en: _Copy
it: Copia

en: _Paste
it: Incolla

en: _Delete
it: Elimina

en: Move _Up
it: Muovi Su

en: Move Dow_n
it: Muovi Giu

en: E_xchange
it: Scambia

en: _View
it: Vista

en: Columns
it: Colonne

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Show raw memory
it: Mostra memorie Raw

en: Diff raw memories
it: Differenza memorie Raw

en: Diff tabs
it: Differenzia tabs

en: Change language
it: Cambia lingua

en: _Radio
it: Radio

en: Download From Radio
it: Leggi da Radio

en: Upload To Radio
it: Scrivi su Radio

en: Import from RFinder
it: Importa da RFinder

en: CHIRP Native File
it: File nativo CHIRP

en: CSV File
it: File CSV

en: Import from RepeaterBook
it: Importa da RepeaterBook

en: Import from stock config
it: Importa da Configurazione Stock

en: Help
it: Aiuto

en: Report statistics
it: Report statistiche

en: Hide Unused Fields
it: Nascondi campi inutilizzati

en: Automatic Repeater Offset
it: Offset Ripetitori Automatico

en: Enable Developer Functions
it: Abilita Funzioni Sviluppatore

en: Error reporting is enabled
it: Rapporto errori abilitato

en: If you wish to disable this feature you may do so in the <u>Help</u> menu
it: Se vuoi disabilitare questa opzione puoi farlo nel menu <u>Aiuto</u>

en: Clone Progress
it: Progressione programmazione

en: Cloning
it: Programmazione

en: Cancel
it: Annulla

en: Moving {src} to {dst}
it: Spostamento da {src} a {dst}

en: Looking for a free spot ({number})
it: Ricerca di un posto libero ({number})

en: Moved {count} memories
it: Spostate {count} memorie

en: {vendor} {model} on {port}
it: {vendor} {model} su porta {port}

en: Detect
it: Rileva

en: Port
it: Porta

en: Vendor
it: Produttore

en: Model
it: Modello

en: Unable to detect radio on {port}
it: Impossibile rilevare radio sulla porta {port}

en: Internal error: Unable to upload to {model}
it: Errore interno: impossibile caricare su {model}

en: Clone failed: {error}
it: Programmazione fallita: {error}

en: Callsign
it: Nominativo

en: Your callsign
it: Il tuo nominativo

en: Repeater callsign
it: Nominativo Ripetitore

en: My callsign
it: Il mio nominativo

en: Downloading URCALL list
it: Scaricamento lista URCALL

en: Downloading RPTCALL list
it: Scaricamento lista RPTCALL

en: Downloading MYCALL list
it: Scaricamento lista MYCALL

en: Memories
it: Memorie

en: Bank Names
it: Nomi Bank

en: Banks
it: Bank

en: The {vendor} {model} has multiple independent sub-devices
it: Il {vendor} {model} ha sub-device multipli indipendenti

en: Choose one to import from:
it: Scegli da dove importare:

en: Cancelled
it: Annullato

en: Internal Error
it: Errore interno

en: There were errors while opening {file}. The affected memories will not be importable!
it: Ci sono stati degli errori nell'apertura del file {file}. Le memorie interessate non potranno essere importate!

en: There was an error during import: {error}
it: Errore durante l'apertura del file {fname}: {error}

en: Unsupported file type
it: Tipo file non supportato

en: There was an error during export: {error}
it: Errore durante l'esportazione del file {fname}: {error}

en: Priming memory
it: Preparazione memoria

en: Invalid value for this field
it: Valore non valido per questo campo

en: Tone Mode
it: Modalita' tono

en: Mode
it: Modulazione

en: Power
it: Potenza

en: Tune Step
it: Step sintonia

en: Skip
it: Salta

en: Erasing memory {loc}
it: Cancellazione memoria {loc}

en: Unable to make changes to this model
it: Impossibile effettuare modifiche su questo modello

en: Editing new item, taking defaults
it: Modifica di un nuovo elemento, verranno usati valori di default

en: Bad value for {col}: {val}
it: Valore non valido per {col}: {val}

en: Error setting memory
it: Errore di scrittura della memoria

en: Writing memory {number}
it: Scrittura memoria {number}

en: This operation requires moving all subsequent channels by one spot until an empty location is reached.  This can take a LONG time.  Are you sure you want to do this?
it: Questa operazione richiede lo spostamento dei canali seguenti di un passo alla volta fino alla nuova posizione. L'operazione puo' durare MOLTO tempo. Sei sicuro di volerlo fare?

en: Adding memory {number}
it: Aggiunta memoria {number}

en: Erasing memory {number}
it: Cancellatura memoria {number}

en: Getting memory {number}
it: Acquisita memoria {number}

en: Moving memory from {old} to {new}
it: Spostata memoria da {old} a {new}

en: Raw memory {number}
it: Memoria Raw {number}

en: Getting raw memory {number}
it: Acquisizione memoria Raw {number}

en: You can only diff two memories!
it: Puoi differenziare solo 2 memorie!

en: Memory {number}
it: Memoria {number}

en: Diff of {a} and {b}
it: Differenza di {a} e {b}

en: Memories must be contiguous
it: Le memorie devono essere contigue

en: Insert row above
it: Inserisci riga sopra

en: Insert row below
it: Inserisci riga sotto

en: Delete
it: Elimina

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: Delete (and shift up)
it: Elimina (e sposta sopra)

en: Move up
it: Sposta su

en: Move down
it: Muovi giu

en: Exchange memories
it: Scambia memorie

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Show Raw Memory
it: Mostra memorie Raw

en: Diff Raw Memories
it: Diff memorie Raw

en: Internal Error: Column {name} not found
it: Errore interno: nome colonna {name} non trovato

en: Getting channel {chan}
it: Acquisizione canale {chan}

en: Internal Error: Invalid limit {number
it: Errore interno: limite non valido {number}

en: Memory range:
it: Range memorie

en: Go
it: Vai

en: Special Channels
it: Canali Speciali

en: Show Empty
it: Mostra Vuoti

en: Cutting memory {number}
it: Taglia memoria {number}

en: Overwrite?
it: Sovrascrivere?

en: Overwrite location {number}?
it: Sovrascrivere posizione {number}?

en: Incompatible Memory
it: Memoria non compatibile

en: Pasted memory {number} is not compatible with this radio because:
it: La memoria incollata {number} non e' compatibile con questa radio perche':
